Definícia:
chirurgické odstránenie maternice brušnou cestou / abdomen-brucho /
Indikácie:
- myóm – nezhubný nádor maternice / 1 alebo viac – označované ako myomatózny uterus /
- zhubné ochorenie / rakovina / v oblasti ženských pohlavných orgánov /rozsah operácie závisí od štádia ochorenia /
- nezvládnuteľné krvácanie z maternice / po pôrode – ojedinele – keď sa maternice nestiahne a môže ženu priamo ohroziť na živote, alebo je krvácanie spôsobené nesprávnym vývojom placenty ( postieľky ), ktorá môže vrásť do steny maternice, alebo ju až prerasť /
- v súvislosti s obdobím prechodu, kedy je sliznica v maternici nesprávne hormonálne ovplyvnená, sliznica môže narásť do veľkej výšky a môžeme diagnostikovať aj polyp
- riešenie problému starších žien – pokles až prepadnutie maternice
Druh anestézie:
Operácia sa vykonáva v celkovej anestézií – je to stav riadeného bezvedomia podobný pokojnému spánku. Spočíva v podaní úvodného anestetika do žily, látky proti bolesti, na uvoľnenie svalov a zavedenie kanyly do priedušnice. Pred operáciou dostane každá pacientka tabletku na spanie a ráno upokojujúci liek na uvoľnenie.
Operačný postup:
Najskôr sa dutina brušná otvorí kožným rezom pod pupkom / väčšinou priečne na hranici ochlpenia /. Podľa stavu pacientky a jej diagnózy sa operatér rozhodne pre spôsob operácie a tiež pre jej rozsah – buď odstráni maternicu bez krčka / časť maternice ktorá sa nachádza v pošve /, alebo ju odstráni celú aj s krčkom. Ďalej musí posúdiť stav vaječníkov a rozhodnúť či ich ponechá alebo odstráni. Pre druhú variantu sa rozhodne u starších žien, kde nie je dôležité ich zachovanie. V tomto veku je odstránenie vhodné aj pre fakt, že vylúčime možnosť vzniku rakoviny vaječníkov. Vaječníky a vajíčkovody u mladých pacientiek so zachovaným cyklickým krvácaním ponecháme / pokiaľ nejavia známky ochorenia /.Pretože po operácií môže dôjsť k poruche vyprázdňovania moču, zavádzame do močového mechúra cievku, ktorú na druhý pooperačný deň odstraňujeme. Pacientku prepúšťame do domáceho liečenia na piaty pooperačný deň, pri nekomplikovanom pooperačnom období.
Komplikácie:
Bolesť, únava, zápcha, ťažkosti pri močení, trombóza /tvorba krvných zrazenín v žilách napr. dolných končatín /, embólia / uzavretie žíl krvnou zrazeninou, najčastejšie v pľúcach /,krvácanie počas operácie, zauzlenie čriev / ileus /, infekcia v operačnom poli... ,komplikácie pri podaní narkózy – informuje anesteziológ. Práceneschopnosť je 6-8 týždňov, potom sa žena môže vrátiť k pohlavnému životu. Odstránením maternice sa nič nemení v anatomických pomeroch pošvy. Nie je naším cieľom spomínať rôzne komplikácie vyskytujúce sa počas operácie. V prípadoch opakujúcich sa obtiaží je dôležité opätovné navštívenie gynekológa a zveriť sa mu s nimi aj keď ide o obtiaže intímneho charakteru. Máme možnosť ako pomôcť a vo väčšine prípadov sa nám to aj podarí.